Talijanski grad napravio vlastito Sunce

Zrcalo reflektira sunčevu svjetlost šest sati dnevno

FOTO: themindcircle.org

Na granici Švicarske i Italije, okružen planinama, smjestio se gradić Viganella. Visoke planine zaklanjaju sunčane zrake pa mjesto, od studenoga do veljače, nema sunca i živi u tami, pisao je The Vice.

Mjesto je naseljeno još u 13. stoljeću, što znači da su generacije mještana provele više od 800 zima u mraku.

Slave povratak svjetla

Svake godine posljednji zalazak sunca bude 11. studenoga, a onda se čeka da se sunce opet pojavi 2. veljače. Na taj dan stanovnici u tradicionalnoj odjeći slave povratak svjetla ritualima proizašlima iz poganske tradicije.

Viganella danas ima tek oko 160 stanovnika, a duge i tamne zime nisu pomogle demografiji.

Umjesto sunčanog sata, zrcalo

A onda je 1999. godine lokalni arhitekt Giacomo Bonzani smislio da se na pročelje crkve postavi sunčani sat, ali je tadašnji gradonačelnik ideju odbacio.

Umjesto toga, predložio je Bonzaniju da dovede sunce u grad postavljanjem ogromnog zrcala, na jedan od planinskih vrhunaca iznad grada, koje će reflektirati svjetlost na glavni trg.

Prati putanju Sunca

Genijalna ideja je provedena u djelo, a 17. prosinca 2006. godine, projekt se ostvario. Zrcalo je dizajnirao Bozani, a koštalo je oko sto tisuća eura. Široko je osam metara, a visoko pet te reflektira sunčevu svjetlost šest sati dnevno, prateći putanju sunca na nebu zahvaljujući softverskom programu koje ga pokreće.

Reflektirana svjetlost nije toliko jaka kao izravna, ali dovoljna je da zgrije glavni trg i podari ljudima prirodnu sunčevu svjetlost. Zrcalo se koristi zimi, ostatak godine je pokriveno.

I Norvežani napravili isto

Projekt ima gotovo poetičnu stranu, dolazi iz želje da se ljudi više druže zimi kada je grad zbog hladnoće i mraka pust.

Uspjeh projekta nadahnuo je i druge gradove. Nešto slično je napravljeno 2013. godine u Rjukanu u Norveškoj. Izum bi mogao biti koristan i za islandsko selo Seydisfjoedur koje se zbog položaja na uskome fjordu uvijek bori za sunčevu svjetlost, pa čak i ljeti.

Stanovnici su čak zatražili od islandskih vlasti da ljeti pomaknu satove dva sata unaprijed da bi nakon posla mogli iskoristiti malo sunca, ali za sada se to nije odobrilo.

Projekt za generacije

Povijest je puna primjera solarnih zrcala, od Arhimedova koje je navodno spalilo flotu rimskih brodova u Sirakuzi, do primjene u svemirskim teleskopima.

Projekt mjesta Viganella je jedinstven, a stanovnici ga iznimno cijene jer će generacijama koje dolaze osiguravati dodatno svjetlo.