Zagrepčanka na četvrtoj godini elitnog pariškog faksa za Telegram: 'Sve nas je užasnulo kad je uprava na studente poslala specijalce'

Eva Kolbas opisuje situaciju na Sciences Po, fakultetu koji je postao epicentar propalestinskih demonstracija u Francuskoj

FOTO: AFP/privatni album

Potaknuti i nadahnuti akcijama koje tjednima traju na nekima od najboljih američkih sveučilišta, od Harvarda do Columbije, i studenti elitnog pariškog fakulteta Sciences Po pokrenuli su prije nekoliko dana propalestinske prosvjede. Iako su prosvjedi pariških studenata u intenzitetu i veličini manji od onih koji tresu američka sveučilišta, po zahtjevima su slični. Izvikujući parole kojima podržavaju Palestince i traže prekid humanitarne krize u Gazi, dio studenata proteklog je tjedna okupirao neke od zgrada sveučilišta, na prozore su izvjesili palestinske zastave, a ulaz blokirali kantama za otpad i biciklima. Intervenirala je policija.

“Dolazak specijalne policije na poziv direktora fakulteta sve je zgrozila”, kaže Zagrepčanka Eva Kolbas koja je na četvrtoj godini studija na Sciences Po. “Intervencija specijalaca koji su izvlačili studente iz zgrade samo je podigla temperaturu. Cijeli su dan održavani skupovi u znak potpore studentima”, kaže Eva za Telegram.

Mnoge je, tvrdi, ogorčila kontroverzna odluka vlasti pariške regije da zbog prosvjeda privremeno obustave financiranje jednog od najprestižnijih sveučilišta u zemlji. “Odlučila sam obustaviti financiranje za Sciences Po dok se u školi ne uspostave mir i sigurnost”, izjavila je Valérie Pécresse, desničarska čelnica šire pariške regije Ile-de-France koja iz budžeta godišnje za taj fakultet izdvaja oko milijun eura. Pécresse je osudila “manji broj radikaliziranih osoba koje pozivaju na antisemitsku mržnju i optužila političare lijevog spektra da iskorištavaju napetosti”.

Tvornica premijera i bankara

Kolbas kaže kako takve izjave o manjem broju radikaliziranih osoba izazivaju podsmijeh među njezinim kolegama. “Desnica denuncira akademsku zajednicu tvrdeći da je ‘islamska ljevica’. Čak je i skovan termin islamo-gauchiste. No to je glupost; većina studenata na Sciences Po su bijeli, mladi Francuzi iz više srednje klase”, kaže Kolbas.

Pariški Institut za političke studije ili skraćeno Sciences Po prestižno je pariško sveučilište staro 150 godina. Smatra se domom francuskih lidera, političkih prvaka, bankara, gospodarstvenika i vodećih intelektualaca. Alumni tog fakulteta su i predsjednik Emmanuel Macron i premijer Gabriel Attal, najmlađi predsjednik vlade u povijesti te zemlje.

Iz tog su uglednog sveučilišta izašli i Georges Pompidou, François Hollande, Jacques Chirac, François Mitterrand, Nicolas Sarkozy, Bernard-Henri Lévy, Simone Veil i Frédéric Beigbeder, predsjednica Europske centralne banke Christine Lagarde, posrnuli čelnik Međunarodnog monetarnog fonda Dominique Strauss-Kahn i mnogi drugi. Ukratko, to je sveučilište tvornica francuskog i europskog establišmenta.

Nejednak tretman

Kolbas kaže kako pojedinačne akcije traju još od kraja prošle godine. “Kulminiralo je kada su proteklog tjedna studenti okupirali glavni amfiteatar na faksu što je izazvalo reakcije vlade. Studenti vrhu sveučilišta zamjeraju nejednak odnos prema ukrajinskim i palestinskim žrtvama i dvostruke standarde”, objašnjava Eva.

“Primjerice, kad je počeo rat u Ukrajini istog je dana administracija posala mail studentima iz Ukrajine, prekinute su sve akademske i sponzorske veze s Rusijom. Otkako je počeo rat na Bliskom istoku, muslimanski studenti s tog teritorija nisu primili od administracije nikakav izraz empatije ili sućuti. Ono što je počelo kao inicijativa male grupe studenata sve je masovnije. Svakog utorka u podne samoinicijativno studenti organiziraju minute šutnje za žrtve u Gazi kao znak protesta što se fakultet nije sjetio niti te simbolične geste.”

“Od Columbije do Sciences Po i posvuda u Francuskoj, studenti se dižu u znak solidarnosti”, ispisano je na Instagram računu takozvanog Palestinskog komiteta studenata tog fakulteta.

Odbačeni zahtjevi

“Zahtijevamo da se Sciences Po mobilizira u obrani prava Palestinaca, zauzme stajalište i prekine svoje partnerstvo s izraelskim sveučilištima, kao što je učinio s ruskim sveučilištima u trenutku invazije na Ukrajinu”, jedan je od zahtjeva grupe studenata koji se mogu pročitati na društvenim mrežama.

Vrh sveučilišta je najprije u izjavi “snažno osudio akcije tih studenata koji onemogućavaju funkcioniranje institucije, penaliziraju studente, predavače i zaposlenike sveučilišta”. No, nakon pritiska drugih studenata odustali su od sankcija prema prosvjednicima. Zahtjev grupe studenata da Science Po prekine sve akademske veze sa sveučilištima u Izraelu vrh sveučilišta nije prihvatio. Privremeni ravnatelj sveučilišta Jean Basseres izjavio je da su taj zahtjev odbacili, nakon čega su neki studenti izjavili da će u znak prosvjeda započeti štrajk glađu.

Uprava Sciences Po u petak je zatvorila svoje glavno sjedište u Parizu zbog novih prosvjeda nekoliko desetaka studenata. U poruci poslanoj zaposlenicima uprava navodi da će zgrade u središtu Pariza ostati zatvorene te mole da se rad nastavi od kuće. Ministrica visokoškolskog obrazovanja Sylvie Retailleau pozvala je čelnike sveučilišta da održe red, uključujući i pozivanje policije bude li potrebno. Odbor propalestinskih studenata najavio je mirne prosvjede u Sciences Pou te da šestero studenata počinje štrajk glađu “u znak solidarnosti s palestinskim žrtvama” u ratom razorenoj Gazi. Francuska je dom najveće židovske populacije nakon Izraela i Sjedinjenih Država, ali je i zemlja s najvećom muslimanskom zajednicom u Europi.